Penktadienis, 31 gegužės, 2024
spot_img
spot_img

6 netradicinės investavimo galimybės: nuo retų monetų iki prabangių automobilių

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Išgirdę apie investavimą greičiausiai pirma pagalvojame apie vertybinius popierius, akcijas ar nekilnojamą turtą. Tačiau savo pinigus įdarbinti galima ir investuojant į mažiau populiarias sritis, kurios gali būti susijusios su jūsų hobiu, o ilgalaike grąža net pralenkti tradicines investicijas. Plačiau apie keletą mažiau įprastų investicijų rūšių pasakoja Tadas Ratkevičius, „Luminor“ privačiosios bankininkystės vadovas.

„Jeigu jau domitės tam tikra sritimi, pavyzdžiui, vynu, istorija, automobiliais, sekate tendencijas ir esate perpratę srities specifiką, nesudėtingai galite pomėgį suderinti su investavimu. Kuo daugiau žinių turėsite apie investicijų sritį, tuo didesnė tikimybė gauti reikšmingos grąžos. O jeigu domitės galimybe diversifikuoti savo portfelį retesnėmis investicijomis, tačiau dar neturite tam reikiamų žinių, niekada nevėlu pasinerti į naują sritį ar pasitarti su šios srities specialistais“, – sako T. Ratkevičius ir pateikia penkis alternatyvių investicijų pavyzdžius.

Retos monetos

Retos monetos – ilgalaikio vertės ir istorijos išraiška.

Monetų kolekcionavimas gali turėti porą krypčių. Vienus kolekcionierius domina senovinės, istorinę vertę turinčios monetos, atspindinčios tam tikrą istorijos epochą ar įvykį. Kiti mėgsta mažo tiražo ar ypatingo dizaino monetas, kurias įsigyja tikėdamiesi, kad ateityje jų vertė augs.

„Lietuvos bankas reguliariai leidžia auksines ir sidabrines kolekcines monetas. Tokių monetų kainą didina pačių kolekcininkų paklausa. Pavyzdžiui, Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui skirta auksinė 100 litų moneta, dabar pardavinėjama už beveik 2 tūkst. JAV dolerių. Senos arba retos monetos taip pat turi ir pasaulinę paklausą, tad jos bus likvidesnės”, – sako ekspertas.

Prieš investuojant į monetas T. Ratkevičius pataria pasikonsultuoti su specialistu, kuris padėtų nustatyti monetų vertę dabar ir įvertinti, kaip ji galėtų kisti ateityje. Apie šią sritį taip pat galite sužinoti per monetų parodas, bendraudami su monetų pardavėjais ir prisijungdami prie monetų kolekcionierių – numizmatų – klubų.

Išskirtiniai laikrodžiai

Aukštos kokybės, prabangūs garsių prekių ženklų laikrodžiai laikui bėgant taip pat turi tendenciją brangti. Laikrodžio vertę lemia dizainas, naudojamos medžiagos, technologijos ir gamybos meistriškumas. Brangūs laikrodžiai siejami su rafinuotumu ir sėkme, todėl yra statuso simbolis tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime.

Vieni iš brangiausių pasaulyje laikrodžių prekių ženklų yra „Patek Philippe“, „Rolex“, „Breguet“. Aukcionuose tokių laikrodžių kainos gali siekti kelis, o kartais – net dešimtis milijonų eurų. T. Ratkevičiaus teigimu, investicija į laikrodžius gali būti geras būdas užtikrinti papildomą finansinę apsaugą infliacijos laikotarpiu.

Vynas

Vyno kolekcionavimas, kaip ir vyndarystės tradicijos, yra itin sena investicijų rūšis, kuri gana atspari finansiniams svyravimams.

„Sukūrus puikių vynų kolekciją, jų kaina su laiku tik didės, o ekonomikos nuosmukis tam neturės didelės įtakos, nes paklausa vynui yra globali. Kaip ir prabangūs laikrodžiai, brangių vynų kolekcija dažnai yra statuso simbolis. Be to, vynas turi ir kultūrinę vertę, kadangi atspindi tam tikras vyndarystės tradicijas”, – pasakoja „Luminor“ banko atstovas.

Brangiausi pasaulio vynai yra iš vadinamųjų „senojo pasaulio“ regionų, tokių kaip Bordo, Burgundija ir kt. Šie kraštai pasižymi ribota vyno gamyba, geru derliumi, o jų vynai – aukšta kokybe ir paklausa. Vienas brangiausių kada nors pasaulyje parduotų vyno butelių yra 1945 m. Burgundijoje pagamintas „Domaine de la Romanée-Conti”, kurio pardavimo kaina siekė maždaug pusę milijono dolerių.

Klasikiniai automobiliai

Klasikiniais automobiliais įprastai vadinami tie, kurie pagaminti ne anksčiau nei 8-ajame dešimtmetyje. Brangiausi automobiliai – tie, kurių pagaminta itin nedaug. Jie turi istorinę vertę, nes simbolizuoja tam tikrą automobilių dizaino epochą ir to meto inžinerinius pasiekimus.

„Pastaraisiais metais senovinių automobilių kainos kilo sparčiau nei akcijų. Pelningiausiais klasikiniais automobiliais laikomi „Porsche”, „Ferrari”, „Mercedes-Benz” arba amerikietiški „Ford Mustang”, „Chevrolet Corvette”. Šie prekės ženklai itin masina investuotojus ir ilgainiui kelia jų vertę. Kuo senesnis ir retesnis automobilis, tuo dažniausiai bus didesnė jo kaina”, – pažymi ekspertas.

Pasak T. Ratkevičiaus, norint ilgalaikės vertės augimo svarbu, kad automobilis būtų gerai prižiūrimas ar restauruotas iki jo pradinės būklės. Jis prideda, kad skirtingai nei investicijos į vertybinius popierius, automobiliai dažnai savininkams turi ir emocinę vertę, su savo kolekciniais automobiliais jie dažnai dalyvauja parodose, klasikinių automobilių raliuose ir panašiuose renginiuose.

Literatūriniai lobiai

Tadas Ratkevičius, „Luminor“ privačiosios bankininkystės vadovas.

Kaip ir monetų atveju, kolekcinių knygų vertė nebūtinai priklausys vien nuo jų amžiaus. Nors senovinės knygos turi istorinę reikšmę, yra patrauklios kolekcininkams, istorikams bei mokslininkams, kartais sąlyginai nauja knyga gali būti brangesnė.

„Kai kurios naujesnės ir populiaresnės knygos, ypač jeigu jos yra pasirašytos paties autoriaus, gali kainuoti daugiau už šimtametį leidinį. Kaip ir investuojant į meno kūrinius, taip ir investuojant į knygas, galima rinktis jauną autorių tikintis, kad jis vėliau išpopuliarės”, – pastebi „Luminor“ banko ekspertas.

Investicijos į knygas kartais gali siekti įspūdingus sumas, teigia T. Ratkevičius. Pavyzdžiui, Leonardo da Vinčio iliustruotų mokslinių raštų rinkinį „Lesterio kodeksas” Billas Gatesas 1994 m. nusipirko už 49,4 mln. JAV dolerių.

Meno kūriniai

Investicijos į meną labai populiarios visame pasaulyje, jų rinkos dydis – net apie 1,7 trilijono JAV dolerių.

„Žmonės dažniausiai investuoja į šiuolaikinį meną ir impresionistų kūrinius, tačiau labai populiarūs ir senųjų meistrų darbai, kuriems įsigyti galimybių pasitaiko itin retai. Tad norint sėkmingai investuoti į meną, reikia labai daug paties investuotojo laiko ir pastangų. Ši sritis reikalauja puikiai išlavintos akies, kuri padėtų atpažinti potencialiai vertingus kūrinius“, – sako T. Ratkevičius.

Ekspertų vertinimu, didžioji dalis meno kūrinių investicinės grąžos neatneš, iki penktadalio jų yra tam tikru aspektu įdomūs ir vertingi kolekciniai kūriniai, o maždaug keli procentai meno kūrinių yra investicine prasme neabejotinai vertingi. Tad ketinantiems investuoti į meną svarbu apsiginkluoti kantrybe

Reikėtų nepamiršti, kad meno kūrinių vertei išlikti reikia specialios saugojimo vietos, kitaip išvaizdą gali paveikti drėgmė ir kiti natūralūs faktoriai. Be to, meno kūrinius prireikus parduoti greitai, tai padaryti gali būti nelengva.

Indrė Baltrušaitienė
„Luminor“ komunikacijos vadovė

„Swedbank“ Verslo akademijos finalas: smulkiųjų verslų išmoktos pamokos ir T. Ramanausko receptai kūrybingumui lavinti

0
Finišavo daugiau kaip tris mėnesius trukusi „Swedbank“ smulkiojo verslo stiprinimo programa Verslo akademija. Finaliniame renginyje programos dalyviai dalijosi išmoktomis pamokomis ir artimiausios ateities planais, o renginio svečius ieškoti naujų idėjų savo verslui ar kitai...

ORAI: Šiandien daug kur numatomi trumpi lietūs, perkūnija, temperatūra 23–28 laipsniai šilumos

0
Šiandien daug kur numatomi trumpi lietūs, perkūnija. Kai kur lis smarkiai, galima kruša. Vėjas pietryčių, 8–13 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15–20 m/s. Temperatūra 23–28 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpi lietūs,...

Naudingi prizai – tiesiog už padėką: „Iki“ darbuotojai specialioje programėlėje pelnosi iš kolegų įvertinimų

0
Plėsdamas gausų įvairių papildomų naudų savo darbuotojams sąrašą, prekybos tinklas „Iki“ pristatė dar vieną naujovę. Jau mėnesį „Iki“ darbuotojai tik jiems skirtoje programėlėje kolegoms skiria padėkas už bendrovės vertybėmis grįstą elgseną, jungiasi į bendras...

Kitais metais dujų perdavimo paslaugų kainos didės net 7,4 proc.

0
Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ 2025 metams siūlo nustatyti kainas, sudarančias vidutinę 1,6 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) dujų perdavimo paslaugų kainą Lietuvos vartotojams, rašoma įmonės pranešime žiniasklaidai. Antradienį ateinančių metų dujų kainoms pritarė...

Vidmantas Janulevičius. Kelios pastabos dėl MMA: prisižaisime

0
Lietuvos bankas teigia, kad 2025 metais minimaliąją mėnesinę algą (MMA) galėtų augti iki 1070 eurų. Išgirdus tokius siūlymus, peršasi keistos analogijos. Nes 2023 metais ekonomika traukėsi 0,3 proc., tačiau MMA augo 10 proc., o...

Lyg iš savo daržo, bet be jokio vargo: šviežios gėrybės iš Lietuvos ūkių „Iki“...

0
Neturite laiko, noro ar erdvės rūpintis savu daržu? Norint mėgautis šviežutėlėmis gėrybėmis patiems vargti nebūtina – Lietuvos ūkiuose sunokusios daržovės ir prisirpę vaisiai į „Iki“ parduotuves atgabenami vos per vieną dieną. Pasak Gintarės Kitovės,...

ORAI: Šiandien vietomis lietus su perkūnija, vėjas iki 14 m/s, temperatūra 22–27°C

0
Šiandien Lietuvoje vietomis, daugiausia Šiaurės Rytų Lietuvoje, trumpas lietus, perkūnija. Kai kur lis smarkiai, kris kruša. Vėjas besikeičiančios krypties, 5–10 m/s, per perkūniją iki 14 m/s. Aukščiausia temperatūra 22–27 laipsniai šilumos. Pirmadienio dieną daugelyje rajonų...

2030 metais elektra Lietuvoje vidutiniškai turėtų kainuoti iki 6 centų už kilovatvalandę

0
Lietuvai iki 2030 metų pasigaminant visą reikalingą elektros energijos kiekį iš šalies viduje esančių atsinaujinančios energijos šaltinių, elektra gyventojams, neįskaitant skirstymo ir perdavimo tarifų, kainuotų vidutiniškai 55 eurus už megavatvalandę (MWh) arba maždaug 5–6...

ORAI: Antradienio dieną be lietaus, temperatūra 16–21 laipsnis šilumos

0
Antradienio dieną be žymesnio lietaus. Vėjas nepastovios krypties, 3–8 m/s. Temperatūra 16–21 laipsnis šilumos. Trečiadienį lietaus nenumatoma. Vėjas naktį silpnas, dieną pietų, pietryčių, 5–10 m/s. Temperatūra naktį 5–10, pietrytiniuose rajonuose kai kur 2–4 laipsniai šilumos,...

Padėkos Palangos savivaldybėje veiklą vykdantiems verslininkams

0
Palanga, kasmet pamininti Pagarbos mokesčių mokėtojams dieną jau tapo gražia tradicija. Šiandienos vakarą, garbingoje Kurorto muziejaus aplinkoje, buvo sukvieti tie Palangos verslininkai ir gyventojai, kurie teikia privataus apgyvendinimo paslaugas ir šiemet įnešė didžiausią indėlį...

„oho!“ gamintoja didina ankštinių užkandžių gamybą, nusitaikė į sveikuolius

0
Lietuviško kapitalo „oho!“ sausų pusryčių ir traškučių gamintojas „Naujasis Nevėžis“ didina ankštinių užkandžių gamybą. Netrukus pasiūlys naujus lęšių traškučius, kuriuose sumažintas druskos, riebalų bei cukraus kiekis. Anot bendrovės vadovo Gedimino Krutulio, augantis susidomėjimas ankštiniais, sveikesniais...

Kaip sostinės verslai, padedami savivaldybės, pritraukia moksleivius vasaros darbui

0
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia darbdavius teikti paraiškas dėl kompensacijų suteikimo vasaros metu įdarbintiems 14–20 metų jaunuoliams. Parama gali siekti iki 500 eurų už vieną įdarbintą moksleivį liepos–rugpjūčio laikotarpiu. „Pernai pirmą kartą išbandę jaunimo ir verslo...

ORAI: Ketvirtadienio dieną be lietaus, aukščiausia temperatūra vietomis iki 27 laipsnių šilumos

0
Ketvirtadienio dieną be lietaus. Vėjas rytų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, šalies pietvakariuose vietomis iki 27 laipsnių šilumos. Penktadienį be lietaus. Vėjas rytų, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 4–9, kai kur 10–12...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

0
Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...
spot_img
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com