Šeštadienis, 27 liepos, 2024
spot_img
spot_img

6 netradicinės investavimo galimybės: nuo retų monetų iki prabangių automobilių

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Išgirdę apie investavimą greičiausiai pirma pagalvojame apie vertybinius popierius, akcijas ar nekilnojamą turtą. Tačiau savo pinigus įdarbinti galima ir investuojant į mažiau populiarias sritis, kurios gali būti susijusios su jūsų hobiu, o ilgalaike grąža net pralenkti tradicines investicijas. Plačiau apie keletą mažiau įprastų investicijų rūšių pasakoja Tadas Ratkevičius, „Luminor“ privačiosios bankininkystės vadovas.

„Jeigu jau domitės tam tikra sritimi, pavyzdžiui, vynu, istorija, automobiliais, sekate tendencijas ir esate perpratę srities specifiką, nesudėtingai galite pomėgį suderinti su investavimu. Kuo daugiau žinių turėsite apie investicijų sritį, tuo didesnė tikimybė gauti reikšmingos grąžos. O jeigu domitės galimybe diversifikuoti savo portfelį retesnėmis investicijomis, tačiau dar neturite tam reikiamų žinių, niekada nevėlu pasinerti į naują sritį ar pasitarti su šios srities specialistais“, – sako T. Ratkevičius ir pateikia penkis alternatyvių investicijų pavyzdžius.

Retos monetos

Retos monetos – ilgalaikio vertės ir istorijos išraiška.

Monetų kolekcionavimas gali turėti porą krypčių. Vienus kolekcionierius domina senovinės, istorinę vertę turinčios monetos, atspindinčios tam tikrą istorijos epochą ar įvykį. Kiti mėgsta mažo tiražo ar ypatingo dizaino monetas, kurias įsigyja tikėdamiesi, kad ateityje jų vertė augs.

„Lietuvos bankas reguliariai leidžia auksines ir sidabrines kolekcines monetas. Tokių monetų kainą didina pačių kolekcininkų paklausa. Pavyzdžiui, Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui skirta auksinė 100 litų moneta, dabar pardavinėjama už beveik 2 tūkst. JAV dolerių. Senos arba retos monetos taip pat turi ir pasaulinę paklausą, tad jos bus likvidesnės”, – sako ekspertas.

Prieš investuojant į monetas T. Ratkevičius pataria pasikonsultuoti su specialistu, kuris padėtų nustatyti monetų vertę dabar ir įvertinti, kaip ji galėtų kisti ateityje. Apie šią sritį taip pat galite sužinoti per monetų parodas, bendraudami su monetų pardavėjais ir prisijungdami prie monetų kolekcionierių – numizmatų – klubų.

Išskirtiniai laikrodžiai

Aukštos kokybės, prabangūs garsių prekių ženklų laikrodžiai laikui bėgant taip pat turi tendenciją brangti. Laikrodžio vertę lemia dizainas, naudojamos medžiagos, technologijos ir gamybos meistriškumas. Brangūs laikrodžiai siejami su rafinuotumu ir sėkme, todėl yra statuso simbolis tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime.

Vieni iš brangiausių pasaulyje laikrodžių prekių ženklų yra „Patek Philippe“, „Rolex“, „Breguet“. Aukcionuose tokių laikrodžių kainos gali siekti kelis, o kartais – net dešimtis milijonų eurų. T. Ratkevičiaus teigimu, investicija į laikrodžius gali būti geras būdas užtikrinti papildomą finansinę apsaugą infliacijos laikotarpiu.

Vynas

Vyno kolekcionavimas, kaip ir vyndarystės tradicijos, yra itin sena investicijų rūšis, kuri gana atspari finansiniams svyravimams.

„Sukūrus puikių vynų kolekciją, jų kaina su laiku tik didės, o ekonomikos nuosmukis tam neturės didelės įtakos, nes paklausa vynui yra globali. Kaip ir prabangūs laikrodžiai, brangių vynų kolekcija dažnai yra statuso simbolis. Be to, vynas turi ir kultūrinę vertę, kadangi atspindi tam tikras vyndarystės tradicijas”, – pasakoja „Luminor“ banko atstovas.

Brangiausi pasaulio vynai yra iš vadinamųjų „senojo pasaulio“ regionų, tokių kaip Bordo, Burgundija ir kt. Šie kraštai pasižymi ribota vyno gamyba, geru derliumi, o jų vynai – aukšta kokybe ir paklausa. Vienas brangiausių kada nors pasaulyje parduotų vyno butelių yra 1945 m. Burgundijoje pagamintas „Domaine de la Romanée-Conti”, kurio pardavimo kaina siekė maždaug pusę milijono dolerių.

Klasikiniai automobiliai

Klasikiniais automobiliais įprastai vadinami tie, kurie pagaminti ne anksčiau nei 8-ajame dešimtmetyje. Brangiausi automobiliai – tie, kurių pagaminta itin nedaug. Jie turi istorinę vertę, nes simbolizuoja tam tikrą automobilių dizaino epochą ir to meto inžinerinius pasiekimus.

„Pastaraisiais metais senovinių automobilių kainos kilo sparčiau nei akcijų. Pelningiausiais klasikiniais automobiliais laikomi „Porsche”, „Ferrari”, „Mercedes-Benz” arba amerikietiški „Ford Mustang”, „Chevrolet Corvette”. Šie prekės ženklai itin masina investuotojus ir ilgainiui kelia jų vertę. Kuo senesnis ir retesnis automobilis, tuo dažniausiai bus didesnė jo kaina”, – pažymi ekspertas.

Pasak T. Ratkevičiaus, norint ilgalaikės vertės augimo svarbu, kad automobilis būtų gerai prižiūrimas ar restauruotas iki jo pradinės būklės. Jis prideda, kad skirtingai nei investicijos į vertybinius popierius, automobiliai dažnai savininkams turi ir emocinę vertę, su savo kolekciniais automobiliais jie dažnai dalyvauja parodose, klasikinių automobilių raliuose ir panašiuose renginiuose.

Literatūriniai lobiai

Tadas Ratkevičius, „Luminor“ privačiosios bankininkystės vadovas.

Kaip ir monetų atveju, kolekcinių knygų vertė nebūtinai priklausys vien nuo jų amžiaus. Nors senovinės knygos turi istorinę reikšmę, yra patrauklios kolekcininkams, istorikams bei mokslininkams, kartais sąlyginai nauja knyga gali būti brangesnė.

„Kai kurios naujesnės ir populiaresnės knygos, ypač jeigu jos yra pasirašytos paties autoriaus, gali kainuoti daugiau už šimtametį leidinį. Kaip ir investuojant į meno kūrinius, taip ir investuojant į knygas, galima rinktis jauną autorių tikintis, kad jis vėliau išpopuliarės”, – pastebi „Luminor“ banko ekspertas.

Investicijos į knygas kartais gali siekti įspūdingus sumas, teigia T. Ratkevičius. Pavyzdžiui, Leonardo da Vinčio iliustruotų mokslinių raštų rinkinį „Lesterio kodeksas” Billas Gatesas 1994 m. nusipirko už 49,4 mln. JAV dolerių.

Meno kūriniai

Investicijos į meną labai populiarios visame pasaulyje, jų rinkos dydis – net apie 1,7 trilijono JAV dolerių.

„Žmonės dažniausiai investuoja į šiuolaikinį meną ir impresionistų kūrinius, tačiau labai populiarūs ir senųjų meistrų darbai, kuriems įsigyti galimybių pasitaiko itin retai. Tad norint sėkmingai investuoti į meną, reikia labai daug paties investuotojo laiko ir pastangų. Ši sritis reikalauja puikiai išlavintos akies, kuri padėtų atpažinti potencialiai vertingus kūrinius“, – sako T. Ratkevičius.

Ekspertų vertinimu, didžioji dalis meno kūrinių investicinės grąžos neatneš, iki penktadalio jų yra tam tikru aspektu įdomūs ir vertingi kolekciniai kūriniai, o maždaug keli procentai meno kūrinių yra investicine prasme neabejotinai vertingi. Tad ketinantiems investuoti į meną svarbu apsiginkluoti kantrybe

Reikėtų nepamiršti, kad meno kūrinių vertei išlikti reikia specialios saugojimo vietos, kitaip išvaizdą gali paveikti drėgmė ir kiti natūralūs faktoriai. Be to, meno kūrinius prireikus parduoti greitai, tai padaryti gali būti nelengva.

Indrė Baltrušaitienė
„Luminor“ komunikacijos vadovė

Palangoje populiarėja atostogų būstai – kaip įrengti, kad uždirbtų pinigus

0
Lietuvoje atostogų būstas kurortuose tampa vis populiaresnis. Vis daugiau žmonių įsigyja būstą poilsiui sau arba planuoja jį nuomoti. Nors Palangoje būsto paklausa, lyginant su popandeminiais metais, yra nuslūgusi, tačiau kituose kurortuose ji išlieka aukšta....

Seimas nusprendė pritaikyti Šventosios uostą jūrinio vėjo parkų infrastruktūrai aptarnauti

0
Seimas nusprendė išplėsti Šventosios uosto funkcijas, infrastruktūrą pritaikant planuojamiems jūrinio vėjo parkams Baltijos jūroje aptarnauti. Šias Energetikos ministerijos parengtas įstatymo pataisas paskutiniame balsavime ketvirtadienį palaikė 92, susilaikė 14 parlamentarų, prieš nebalsavo niekas. Kaip teigė energetikos ministras...

Karo pabėgėlio iš Ukrainos įdarbinimas įmonei apkarto: tūkstantinė bauda ir teismų maratonai ateityje

0
„Freor LT“ įmonės vadovas R. Bernatonis nė negalvojo, kad karo pabėgėlio iš Ukrainos įdarbinimas kaip reikiant apkars jo bendrovei. Atvykėliui vos išėjus iš darbo paaiškėjo, jog šis jau kurį laiką neturi teisės gyventi Lietuvoje,...

ORAI: Sekmadienio dieną lietus ir šiluma iki 26 laipsnių

0
Sekmadienio dieną vietomis, didžiausia tikimybė pietrytiniuose rajonuose, trumpai palis, galima perkūnija. Vėjas daugiausia vakarų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 21–26 laipsniai. Pirmadienį kai kur trumpai palis, galima perkūnija. Vėjas naktį silpnas, dieną nepastovios krypties, 3–8 m/s....

Mokesčių inspekcijos darbuotojai pajūrio verslininkus konsultuos tiesiog vietoje

0
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad pajūrio kurortų verslininkai bei vasarotojai rūpimus klausimus, susijusius su veiklos registravimu ir mokesčių deklaravimu, turės galimybę išsiaiškinti dar paprasčiau, net neužeidami į Mokesčių inspekciją. Nuo šiandien darbą pajūrio...

Saugumo ir stabilumo jausmas darbe: kas padeda tai užtikrinti?

0
Tyrimai rodo, kad saugumo jausmas darbe, kurį užtikrina sąžiningai mokamas atlyginimas, plačios karjeros galimybės ir pozityvi aplinka, tiesiogiai prisideda prie didesnės darbuotojų motyvacijos ir pasitenkinimo darbu. Stabiliai ir užtikrintai besijaučiantys kolektyvo nariai yra lojalesni...

Ieškantiems dinamiško darbo – „Lidl“ parduotuvės Kaune vadovė kviečia prisijungti prie komandos

0
Rita visą gyvenimą svajojo dirbti prekybos srityje, todėl tik pamačiusi naujienas apie „Lidl“ veiklos pradžią Lietuvoje, be jokių abejonių nusprendė užpildyti anketą ir kandidatuoti į laisvą poziciją. Pradėjusi dirbti kaip pardavėja, moteris „Lidl“ prekybos...

Gali įsigalioti reikalavimas per 24 valandas pateikti turistų duomenis

0
Nacionalinė turizmo informacinė sistema (NTIS), kuri pradės veikti Lietuvoje nuo 2024 m. liepos 1 d., kelia įvairių nuomonių tarp Palangos ir Šventosios verslininkų. Ši sistema sieks rinkti duomenis apie turistus ir taip padidinti turizmo...

Ekvadorietės praktika Lietuvoje: aiškesnis karjeros kelias

0
Kauno technologijos universitetas (KTU) – vienas iš aštuonių Lietuvos universitetų dalyvaujančių „UPinLT“ programoje, skirtoje padėti užsienio studentams besimokantiems Lietuvoje gauti apmokamas praktikas ir sėkmingai integruotis Lietuvos darbo rinkoje. Tarp kelių šimtų studentų, pasinaudojusių šia Europos...

Ką būtina žinoti sudarant sezoninio darbo sutartį?

0
Darbo kodekso 100 straipsnis reglamentuoja sezoninio darbo sutartis. Sezoninio darbo sutartis sudaroma sezoniniams darbams atlikti. Sezoniniais darbais vadinami darbai, kurie dėl gamtinių ir klimato sąlygų, dirbami ne visus metus. Jie negali būti ilgesni nei...

Vienas iš darbo „Lidl“ privalumų – aiškios atlygio sistemos užtikrinimas

0
Finansinį stabilumą darbuotojams garantuoja ne tik darbo užmokesčio dydis, bet ir įmonėje taikomos atlygio sistemos. Pasak „Lidl Lietuva“ valdybos narės ir personalo vadovės Sandros Savickienės, aiški informacija apie uždarbį ir jo augimo perspektyvas padeda...

Klaipėdoje duos startą pirmojo vandeniliu ir elektra varomo laivo statyboms

0
Susisiekimo ministras Marius Skuodis šį penktadienį lankysis Klaipėdoje, kur duos startą pirmojo Lietuvoje vandeniliu ir elektra varomo laivo statyboms, taip pat dalyvaus ministerijos kartu su AB „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) inicijuotoje apskritojo stalo diskusijoje apie...

Virš 20 milijonų eurų investicijų padės kurortui augti ir klestėti

0
Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus savo socialinių tinklų profilyje pasidalijo džiugia žinia: du projektai, dvi pergalės ir per 20 milijonų eurų investicijų į Palangą! Palangoje ar Palangai kuriantys savo srities profesionalai pelnė garbingus apdovanojimus dar...

„Lidl“ kviečia darbuotojus savo idėjas paversti realybe: geriausios sulaukia dosnaus įvertinimo  

0
Siekiant auginti sėkmingą organizaciją, svarbu sukurti aplinką, kurioje darbuotojai jaustųsi įvertinti ir būtų motyvuoti reikšti savo nuomonę, siūlyti idėjas. Darbuotojų nuomonė ir pastebėjimai skatina inovacijų atsiradimą, taip pat padeda nustatyti galimas problemines sritis. „Lidl...
spot_img