Ketvirtadienis, 21 rugsėjo, 2023
spot_img
spot_img

Ryšys su žemės ūkiu iš kartos į kartą – lemtis ar pasirinkimas?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Rietavo savivaldybėje yra ne viena šeima, kurioje ūkininkauja tėvai ir vaikai, o kad ūkininkautų trys kartos – tai jau išimtis. Apie iš kartos į kartą perduotus ar nulemtus sprendimus ūkininkauti ar pasirinkti specialybę kalbėjomės su ūkininkėmis Brone Ežerskiene, Edita Mačiulskienė ir LŽŪKT Rietavo  savivaldybės biuro konsultantais Danute Jurkiene, Lina Sakalauskiene ir Justu Šniepiu.

Ūkininkė Bronė Ežerskienė dirbo kolūkio kiaulių fermoje. Šeima turėjo kolūkiečiams tuo metu skirtus 3 ha žemės. Kai kolūkiai naikinosi, nuo šalia gyvenusio žmogaus nusipirko dar 20. Kol buvo kolūkis, laikė 1–2 karves, o dabar turi 8. Sausį atšventusi 80 m. jubiliejų, moteris sako, kad su vyru Stanislovu dalinasi ūkio darbais.

Edita Mačiulskienė su sūnumi Mantu.

„Žiemą daugiau tėvas melžia karves, o vasarą aš. Kas čia yra, su aparatu lengva melžti, nėra bėdos. Ūkyje nemažai darbų, reikia nuo gyvulių mėšlą išmesti, pašerti“, – apie įprastus darbus kalba Bronė, o dukra Edita priduria, kad mama yra zgerbni pagal savo metus.

Moteris pasakoja, kad visos trys dukros nuo kokių 7 m. mokėjo melžti, o nuo senoliaus ir dukros, ir anūkai išmoko vairuoti.

„Pavairuoti pieno cisterną, išplauti ją mokėjau nuo mažų dienų. Tėvas sūnų neturėjo, tai su mumis užsiimdavo. Mes daugiau ne su mama, o su tėvu leisdavome laiką. Pamenu, kaip šienapjūtės metu man dažniausiai tekdavo krauti ir minti šieno vežimus, nes sekėsi. Pradžioje šieną veždavome arkliu, paskui krovėme į priekabą, traktorių nusipirkome“, – prisimena Edita.

Mama netikėjo, kad ji bus ūkininkė. Edita baigė Marijampolės pedagoginę mokyklą. Ten susirado vyrą Liną. „Tik tokia nauda buvo, kad išėjo į mokytojas. Iki šios dienos šnekam ir vis pajuokaujam. Nemokytojavo nei dienos. Vaikai gimė. Išvažiavo į Tauragę, netiko mieste, pradėjo ieškoti savos sodybos, o tuomet kaip tik atsirado laisva netoli mūsų. Linas neprieštaravo įsigyti nuosavą būstą toli nuo jo gimtinės – Suvalkijos, tad apsigyveno. Tuoj pradėjo ūkininkauti ir mokytojauti nereikėjo“, – apie lemtingus dukters gyvenimo įvykius pasakoja mama.

Nuo pieninių prie mėsinių

Sodybos, kurią nusipirko Editos šeima, savininkai žemės neturėjo. Pasak Editos, „tik prie namo buvo 3 hektarai“. Pradžioje žemės išsinuomojo iš valstybės, paskui jau buvo galima pirkti. Moteris sako, kad neūkininkavo su dideliu užsidegimu. Tik reikėjo kažką daryti. „Ir dabar itin nesidžiaugiu, nes darbas ūkyje sunkus ir nepertraukiamas. Samdomų žmonių neturime, viską darome patys. Aš dar šiek tiek daugiau turiu laiko, o vyras išvis iš tvarto neišeina“, – pripažįsta ji.

Edita su šeima ūkininkauja jau 21 metus. Visko buvo ūkyje. 2014 m. degė ferma, pieno blokas, garažas, katilinė. Gerai, kad gyvuliai nesudegė. Šeima po truputį atsitiesė. „Visa laimė, kad vyras daug ką daro pats. Fermą pats buvo pasistatęs, kai nudegėm, vėl pats atstatė. Vaikai padėjo“, – skaudų įvykį prisimena Edita.

Ūkis dabar – apie 150 ha, jame laikoma apie 200 gyvulių. Melžiamų karvių ūkininkai pernai sumažino nuo 50 iki 32. Ūkis gyvenvietėje, ir vietos mažai, ir nepatenkintų, ir pavydo yra. „Kai pieno kaina krito, vyras sako, kad viskas – rudenį karvės išvažiuoja į Lenkiją“, – pasakoja moteris.

Pasak Editos, vaikai ūkyje padėdavo nuo mažų dienų ir moka dirbti viską. Edita pasakoja, kad pienines karves sėklindami su mėsiniais po truputį ruošėsi pereiti prie mėsinių gyvulių auginimo, o ateity planuoja visiškai atsisakyti pieninių. Šiuo metu tapę jaunaisiais ūkininkais, auginti mėsinius gyvulius pasirinko sūnūs Tomas ir Mantas.

Visų trijų kartų ūkininkai – LŽŪKT Rietavo savivaldybės biuro klientai. Ūkių apskaita, verslo planai nuo pat pirmojo, skirto pusiau natūriniams ūkiams, kuriame numatyta parama pasinaudojo B. Ežerskienė, vėliau ir kiti – dukters Editos iki jaunųjų ūkininkų, kuriuos sėkmingai įgyvendino jos sūnūs Tomas ir Mantas, įvairios konsultacijos, mokymai ir kiti drauge su konsultantais atlikti darbai jau įrašyti į ūkių istoriją.

Biuro komanda kartu su ūkininkėmis.

Dabar biure tvarkomos trijų ūkių buhalterijos. Nors ir gauna pasiūlymų ūkio apskaitą tvarkytis pigiau, Edita sako, kad kol kas keisti nieko nežada, nes „pasitikime, esam pripratę ir niekur neinam“. Jos ūkio apskaitą šiuo metu tvarko konsultantė Lina Sakalauskienė.

„Pusiau natūrinių parama, paskui pieno standartų, nitratų direktyva, modernizavimas. Kai Edita su vyru ūkį sukūrė, pakvietėme pasinaudoti jaunųjų ūkininkų parama. Taip greitai apsisukome, suspėjome vieną paraišką pateikti pavasarį, o kitą rudenį. Jie visada klausia, kokie yra projektai. Edita dabar su sūnumi dalyvauja bendradarbiavimo programoje. Taigi visas programas beveik yra apsukusi. Sūnus Mantas dar verslo projekto pagal modernizavimo programą nepabaigęs. Ištisai projektuose. Vis ima, kas naujo. Taip ir sukasi jie. Yra pastovūs klientai“, – sako biuro vadovė D. Jurkienė.

„Viskas ir eina iš kartos į kartą“

D. Jurkienė pasakoja, kad rugpjūty bus 20 m., kai dirba LŽŪKT biure. Rietave įsteigus biurą, dirbo viena. Kai pradėta teikti parama pusiau natūriniams ūkiams, viena nebepajėgė. „Žmonių daug, eina ir eina. Prašiau centro, kad skirtų darbuotojų. Apskaitai tada neturėjau labai daug klientų, tai nusprendėm gyvulininkystei, nes gyvulininkai aplink. Žemės ūkio skyriaus vadovas buvo labai energingas, norėjo, kad visi pasinaudotų ta parama. Tai mes su gyvulininkystės konsultante Irena Smilgevičiene tuos projektus varėm. Aš naktimis pildydavau paraiškas. Kiek pripildžiau, nei pati nežinau. Turbūt visi savivaldybės ūkininkai ta parama pasinaudojo. Paskui pieno standartų. Visi bijojo, kaip sunku buvo įtikinti“, – pirmuosius darbus biure prisimena konsultantė.

Moteris pasakoja, kad baigusi aštuonmetę mokyklą, greitai pabėgo iš kaimo. Norėjau stoti į mediciną, bet mama pasakė, kad ji per daug gailestinga ir medike būti negalės. Tai išvažiavo, kaip ir jos sesė, į Žemės ūkio technikumą mokytis buhalterijos.

Danutės dukra, biure dirbanti buhalterinės apskaitos konsultantė Lina Sakalauskienė sako, kad jai patiko darbas su popieriais. „Būsiu, kaip mama, galvojau, bet tik ne su žemės ūkiu. Aš uabams apskaitą tvarkysiu. Ir dabar tarp klientų turiu kelias transporto įmones“, – pasirinkimą komentuoja Lina.

Augalininkystės konsultanto J. Šniepio tėvai taip pat turi ūkį. „Kai reikėjo stoti, nelabai žinojau tikslios srities ir pasirinkau žemės ūkį. Sudomino agronomijos studijos. Koronos metu baigiau bakalaurą ir nebuvo darbo pasiūlymų. Konsultavimo tarnyba pasiūlė į Rietavą, tai čia ir esu. Aš važiuoju iš Šilalės rajono, tėvų ūkis, kur gyvenu, yra už 15 km nuo Rietavo“, – pasakoja Justas. Sąsaja su žemės ūkio jų šeimoje – iš prosenelių, kurie buvo veterinarijos gydytojai. Paveldėję prosenelių tėviškę ir čia įsikūrę, ūkininkauja Justo tėvai ir du broliai. Čia Justas išmoko atlikti visus ūkininkavimo darbus ir pasirinko agronomo kelią.

Erika Mankutė
Rinkodaros skyriaus vadovė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba

Prieš teismą stos juodąją buhalteriją vedęs panevėžietis skerdyklos savininkas ir buvęs vadybininkas

0
Panevėžio apygardos prokuratūrai baigus ikiteisminį tyrimą, teismui dėl juodosios buhalterijos vedimo teks aiškintis panevėžiečiui skerdyklos savininkus V. B. ir jau buvusiam jo darbuotojui, vadybininkui Š. K., skelbia prokuratūra. Tyrimo duomenimis, V. B., būdamas įmonės, vykdančios...

PC CUP: lankytojų pasitikėjimas ir išskirtinė vieta sostinėje lėmė srautų rekordus

0
Rudeniui įsibėgėjant sostinės centre įsikūręs prekybos centras CUP skaičiuoja itin gerą aštuonių mėnesių veiklos derlių, o ypač – didžiulę lankytojų trauką šiltuoju sezonu. Lankytojų srautams nuolat augant jau trečius metus iš eilės, prekybos centro...

Prekybos centro CUP vadovė O. Nevinskienė: „Kuriame miesto kultūrą ir esame šalia tų, kam...

0
Vienoje gražiausių Vilniaus vietų įsikūręs prekybos centras CUP savo socialinės atsakomybės kryptis sieja su parama sveikatos iniciatyvoms ir miesto kultūros kūrimu. Pastaroji kryptis apima sostinės gyventojams ir svečiams skirtus aukštos kokybės kultūros renginius paties...

UAB „Vilkaviškio vandenys“ rugsėjo 25-29 dienomis gyventojus aptarnausime tik nuotoliniu būdu

0
Pranešame, kad keičiasi UAB „Vilkaviškio vandenys“ administracijos ir klientų aptarnavimo vietos adresas. Dėl persikėlimo į kitas patalpas rugsėjo 25-29 dienomis gyventojus aptarnausime tik nuotoliniu būdu (telefonu, el. paštu, naudojant savitarnos sistemą). Nuo 2023 m....

Veiklą nutraukia nepriklausomas elektros tiekėjas „EGTO energija“

0
Smulkiausias nepriklausomas elektros tiekėjas „EGTO energija“ stabdo veiklą. Kaip pirmadienį pranešė LRT radijas, bendrovė vėlų pirmosios savaitės dienos vakarą informavo klientus apie nutraukiamą veiklą. Tiekėjas pranešė, kad elektros nebetiekia nuo penktadienio, o toliau paslaugas klientams...

„Swedbank“ visiems šalies jaunuoliams 18-ojo gimtadienio proga padovanos pirmąją investiciją

0
Skatindamas gyventojų finansinį raštingumą ir jų domėjimąsi investavimu, „Swedbank“ nuo šiol visiems savo klientams 18-ojo gimtadienio proga padovanos investicinio fondo vienetų. Šią unikalią dovaną, kurios vertė sieks 20 eurų ir kuri daugeliui taps pirma...

„Httpool Lithuania“ ketina atleisti pusę darbuotojų

0
Skaitmeninės rinkodaros bendrovė „Httpool Lithuania“ apie galimą atleidimą įspėjo 17 savo darbuotojų ir apie tai pranešė Užimtumo tarnybai. Pranešimas apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą gautas rugpjūčio 31 d. „Sodros“ duomenimis, rugsėjo 18 dieną „Httpool Lithuania“ turėjo...

Mylimiausios Lietuvos e.parduotuvės rinkimai – finišo tiesiojoje: prasidėjo lemiamas balsavimas

0
Šiandien startavo paskutinysis Mylimiausios Lietuvos e.parduotuvės rinkimų etapas. Gyventojai jau gali atiduoti savo balsus už tris mylimiausius lietuviškus internetinius verslus ir nulemti pirmąjį sykį rengiamų rinkimų nugalėtojus. Balsuoti gyventojai kviečiami už 30 sąraše pateiktų e.parduotuvių,...

Daugiausiai žemės Lietuvoje valdo viena lietuvių šeima

0
Pirmoje didžiausių žemės valdytojų Lietuvoje sąrašo vietoje – Karbauskių šeima, skelbia „15min“. Pasak portalo, vien verslininkui ir politikui Ramūnui Karbauskiui priklausanti žemės ūkio produktų gamintoja „Agrokoncernas“ nuosavybės teise Lietuvoje turi apie 10 tūkst. hektarų žemės,...

Prie „SBA Urban“ valdybos jungiasi G. Simonavičius

0
Nekilnjamojo turto(NT) plėtotoja „SBA Urban“ skelbia, kad grupės valdyba naujuoju valdybos nariu patvirtino Giedrių Simonavičių, vadovaujantį SBA grupės marketingui ir komunikacijai. „Prie „SBA Urban“ valdybos jungiasi kūrybingas strategas, kurio įžvalgos, energija, gebėjimas įkvėpti komandą jau...

Pasvalyje veiklą pradėjo „Tube Green“ biometano gamykla

0
Pasvalio rajone pradėjo veikti „Tube Green“ biometano gamykla, kuri per metus pagamins 100 tūkst. megavatvalandžių (MWh) biometano, rašoma pranešime žiniasklaidai. Biometano gamybos projektą įgyvendina bendrovė „Tube Green“ kartu su bioetanolio ir biodujų gamintoja „Kurana“. Projekto...

Iš „Iki“ atkeliauja beveik pusė „Maisto banką“ pasiekiančių produktų – tai 5,4 mln. porcijų...

0
Stipri partnerystė gali pakeisti tūkstančių žmonių kasdienybę. Prekybos tinklo „Iki“ pernai suteikta parama maistu sudarė net apie 40 proc. viso „Maisto banko“ išgelbėto maisto, rodo paramos ir labdaros fondo ataskaita. „Iki“, didžiausio ir vieno...

„Iki“ darbuotojams – dar daugiau naudų: rūpinamasi ir jų sveikata, ir vaikais

0
Papildomas sveikatos draudimas, nemokami skiepai nuo gripo, nuolaidos parduotuvėse, nemokami pietūs – „Iki“ įvairiapusiškai rūpinasi savo darbuotojais. Šį rudenį, pasak Monikos Milės, prekybos tinklo „Iki“ Žmonių ir kultūros departamento vadovės, imtasi dar vienos naujos...

Studentams, norintiems papildomai užsidirbti, siūlo studijų finansavimą ir kitas naudas

0
Prasidėjęs naujas studijų semestras – puiki galimybė studentams ieškoti pirmojo darbo ir užsidirbti papildomų pinigų pragyvenimui ar pramogoms. Rudenį darbo vietų, laukiančių studentų, yra gausybė, tereikia tik pasiruošti ir leistis į paieškas. Viena iš...
spot_img
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com