Nors penktadalis šalies baldų gamintojų dar susiduria su iššūkiais, didžioji šalies baldų sektoriaus dalis šiuo metu veikia pelningai ir fiksuoja produkcijos paklausos atsigavimą. Ingrida Grikpėdienė, „VMG Wood Invest“ vadovė pažymi, kad pozityvios tendencijos pastebimos atsigaunančiose eksporto rinkose, bendrose pardavimų apimtyse ir palankesnėse produkcijos kainose.
Stebi grįžtantį stabilumą ir poreikio augimą
Kompanijos „Creditinfo Lietuva“ anksčiau skelbtais duomenimis, maždaug penktadalis baldų sektoriuje veikiančių įmonių pastaruoju metu susiduria su rizikomis – mažėjančiomis pajamomis ir vėluojančiais atsiskaitymais su tiekėjais.
Tačiau vienai didžiausių medienos perdirbimo ir baldų gamybos kompanijų Baltijos šalyse vadovaujanti I. Grikpėdienė teigia, kad nors pastarasis laikotarpis baldų sektoriui buvo sudėtingas, gamybos įmonės nuosekliai grįžta į ikikovidinę rutiną ir stebi paklausos atsigavimą.
„Po itin neramių metų sulaukėme kainų stabilizavimosi ir vėl galime imti prognozuoti tiekimo grandinių ciklą. Lyginant su praėjusiais metais, savo įmonių grupėje tikimės 3 proc. apyvartos augimo ir skaičiuojame 12 proc. metinį parduotos produkcijos pokytį.“, – sako „VMG Wood Invest“ vadovė.
Sparčiausias atsigavimas eksporto rinkose, anot I. Grikpėdienės, šiuo metu stebimas Prancūzijoje, Rumunijoje ir JAV.
Trikdžiai – žaliavų kainos ir darbuotojų stoka
Visgi „VMG Wood Invest“ vadovės teigimu, nors rinka ir rodo pozityvius ženklus, baldų gamybos įmonės regione ir toliau susiduria su neproporcingai aukštomis žaliavų kainomis.
Jos teigimu, dėl to būtina atidžiai peržiūrėti šiuo metu galiojančią medienos pardavimo tvarką ir analizuoti papildomas galimybes, kaip būtų galima panaudoti perdirbamos žaliavos kiekius.
Kitas iššūkis, su kuriuo susiduriama – darbo jėgos trūkumas. I. Grikpėdienės teigimu, labiausiai gamyklose šiuo metu trūksta kompetentingų gamybos operatorių, kurie galėtų dirbti prie automatizuotų kraštavimo ir gręžimo linijų bei medienos technologų.
„Glaudžiai bendradarbiaujame su mokymo įstaigomis, Užimtumo tarnyba, organizuojame transportą darbuotojams, kurių gyvenama vieta labiau nutolusi nuo gamyklų, taip stengdamiesi užtikrinti reikalingą darbuotojų skaičių įmonių grupės veikloje. Tačiau iššūkiai išlieka“, – sako ji.
Pozityvų impulsą samdai, anot I. Grikpėdienės, suteikė ir pastaruosius dvejus metus įgyvendinama kompanijos iniciatyva atverti pramonės objektus visuomenei. Pernai pirmąkart Lietuvoje surengtų tokio pobūdžio renginių metu potencialūs darbuotojai galėjo iš arti susipažinti su industrijos technologijomis ir inovacijomis, įsitikinti savo galimybėmis pritaikyti turimas inžinerines ar technologines kompetencijas praktikoje. „Atviros pramonės“ iniciatyvą planuojama pratęsti ir kitąmet.
Sparčiau žengia automatizacijos keliu
Pasak bendrovės vadovės, žvelgiant į artimiausią perspektyvą, vis dar ganėtinai konservatyvus sektorius šį atsigavimą turėtų išnaudoti spartesnei transformacijai – automatizacijos ir skaitmenizacijos sprendimų diegimui.
„Pažangių technologijų diegimas padeda ne tik auginti gamybos pajėgumus, tačiau kartu ir visą gamybos procesą nukreipia tvaresne linkme. O inovatyvūs dirbtiniu intelektu paremti sprendimai užtikrina optimalų žaliavų panaudojimą bei mažina atliekų kiekį“, – sako I. Grikpėdienė.
Ji taip pat priduria, kad pritaikytos naujausios technologijos, leidžia plėsti teikiamų ir paslaugų spektrą – nauji produktų dizainai ar produktų linijos gali paskatinti kurti naujus verslo modelius ir padėti verslui tapti įvairiapusiškesniu rinkos žaidėju.
„Baldų gamybos sektorius yra ypač jautrus vartotojų aktyvumui. Jei, kaip prognozuojama, Europos Centrinis Bankas žengs ryžtingesnius žingsnius palūkanų mažinimo linkme, būtų galima tikėtis nekilnojamojo turto sektoriaus atsigavimo, o tai būtų tiesioginis impulsas vartotojams labiau atsigręžti į baldų gamybos sektorių“, – sako I. Grikpėdienė.
Eksportuoja į daugiau nei 50 šalių
„VMG Wood Invest“ priklauso tarptautinei investicinei VMG grupei. Kompanija 2022 m. atvėrė naują korpusinių baldų gamyklą Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje. Investicijos į šį pramonės objektą siekė per 82 mln. eurų. Jame planuojama sukurti apie 600 naujų darbo vietų.
Ši gamykla yra sujungta su 2020 m. toje pačioje vietoje atverta viena galingiausių Europoje medienos drožlių plokščių gamykla, į kurią jau investuota per 150 mln. eurų. „VMG Wood Invest“ taip pat valdo Klaipėdoje veikiančią gamyklą „Klaipėdos mediena“ ir Klaipėdos rajone veikiančią „Sakuona“.
VMG grupė veiklą vysto penkiomis strateginėmis kryptimis – medienos perdirbimo ir tvarių medienos gaminių gamybos, atsinaujinančios energetikos, pramonės inovacijų ir technologijų, inžinerinių medienos konstrukcijų gamybos bei infrastruktūros ir pramoninio nekilnojamojo turto valdymo.
Daugiau nei 90 proc. kompanijos produkcijos eksportuojama į daugiau nei 50 pasaulio šalių.
Gerda Šešplaukytė
VMG grupė