Antradienis, 31 sausio, 2023
spot_img
spot_img

Patarimai investuoti pradedančiam jaunimui: naujas automobilis atsipirks tik su viena sąlyga

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Pirmuosius žingsnius investavimo pasaulyje žengiantiems jaunuoliams kyla visai nekuklus klausimas – kaip investuojant be rizikos uždirbti kuo stambesnę sumą pinigų? Be to, finansų ekspertai pastebi, kad į investavimą jaunimas žvelgia plačiai – juos domina ir tai, kaip ir kada sugrįžta į studijas arba į naują automobilį suinvestuoti pinigai. Įsidarbinusiems tampa aktualus ir pensijos kaupimas.

Nuo ko jaunuoliams pradėti mokytis investuoti ir apie kokias investavimo formas pagalvoti, pataria finansų ekspertės dr. Asta Klimavičienė ir Sigita Pranckėnaitė.

Investuoti pradėkite nuo klausimo sau

„Swedbank“ duomenimis, Lietuvoje aktyviau investavimu domėtis jaunimas pradeda sulaukęs 21 metų. Vidutinė suma, kurią per mėnesį skiria šios amžiaus grupės jaunuoliai, siekia apie 140 Eur.

Su jaunimu daug bendraujanti ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytoja A. Klimavičienė teigia, kad pirmaisiais investavimo žingsniais domimasi mokykloje. Moksleiviams rūpi, nuo ko pradėti, kiek lėšų skirti ir kaip ilgai investuoti. Tuomet jauniems žmonėms A. Klimavičienė užduoda klausimą – įsivaizduokite savo ateitį po 10 ar 15 metų, kokią svajonę ar tikslą tuo metu norėsite įgyvendinti?

„Trokštate pakeliauti ar pagyventi kokioje nors pasaulio šalyje, įgyti puikų išsilavinimą, nusipirkti naują automobilį? Kai žinai, kad po 10 metų nori turėti konkrečią sumą pinigų, kad galėtum įgyvendinti savo svajonę, tada gali sukurti planą, ką daryti, į ką, kokiomis sumomis ir kurį laikotarpį investuoti. Paskaičiuoji, kiek reikia uždirbti iš investicijų, kad sukauptum reikiamą sumą“, – sako finansų ekspertė.

Vis dėlto ne visi žmonės, juo labiau jaunuoliai, turi tolimą ir konkretų ateities tikslą. Tokiu atveju pradėti investuoti vis tiek verta, nes investicijos padės sukaupti pinigų. Neturint konkretaus tikslo, reikėtų galvoti, kiek gali sau leisti investuoti. Ekspertės teigimu, dabar yra daugybė įvairių investavimo priemonių, leidžiančių investuoti po 100 Eur, 50 Eur ir dar mažesnėmis sumomis.

Ar atsipirks naujas automobilis?

Finansų ekspertė dr. Asta Klimavičienė.

Viena dažniausių investuoti pradedančių žmonių dilemų – į ką investuoti? A. Klimavičienė pastebi, kad jaunimą investavimo ir asmeninių finansų valdymo sritys domina plačiai. Pasitaiko diskusijų, ar investicija galima laikyti mokamas studijas universitete arba naują automobilį. Anot pašnekovės, investuojant visuomet reikia skaičiuoti tikėtiną investicijų grąžą. Sakykime, naujam automobiliui ir kokybiškoms studijoms universitete bus reikalinga panaši pinigų suma. Galimas daiktas, kad jaunam žmogui prireiks paskolos šiems dalykams įsigyti. Šiuo atveju valstybės remiama studijų paskola bus teikiama su lengvatomis.

„Investavimas į studijas labai greitai žmogui sukurs naudą. Įgytos žinios, gebėjimai, profesinis ekspertiškumas nenusidėvės kaip automobilis. Atvirkščiai – kompetencijų vertė augs ir suteiks galimybę gauti vis didesnes pajamas, net ir žinant, kad baigus studijas, reikės pradėti grąžinti studijų paskolą. Taigi studijos padės susikurti geresnę gyvenimo kokybę ateityje, ko negalime tikėtis iš naujo automobilio, kuris ilgainiui nusidėvės ir nuvertės“, – aiškina A. Klimavičienė ir priduria, kad investicija į naują automobilį atsipirktų tik tuo atveju, jeigu savininkas jį naudotų darbui, pavyzdžiui, įsidarbintų pavėžėju.

Investicija galima laikyti ir monetas ar pašto ženklus, kuriuos kaupiate, kad, atėjus laikui, galėtumėte parduoti. Literatūroje yra išskiriamos trys pagrindinės turto klasės, į kurias investuojama: obligacijos, akcijos ir alternatyvusis investavimas. Investuotojų asociacijos valdybos narė, ISM ekonomikos doktorantė Sigita Pranckėnaitė pataria jaunimui daugiau pasidomėti investavimu į akcijas. Tai laikoma rizikingesne investavimo forma, tačiau jaunuoliams prieš akis – ilgas investavimo laikotarpis, dėl to, anot finansų ekspertės, jie gali sau leisti prisiimti didesnę riziką.

„Tiems, kas pradeda žengti pirmuosius investavimo žingsnius, siūlyčiau pradėti investuoti į „Nasdaq“ Baltijos vertybinių popierių biržą įtrauktų įmonių akcijas, nes tai skatina pažinti savo šalies ir regiono ekonomiką. Remiantis Lietuvos investicijų indekso apžvalga, 1996–2021 m. laikotarpiu metinė akcijų grąža sudarė 9,5 proc.“, – pastebi S. Pranckėnaitė.

Ekspertė atkreipia dėmesį, kad šiandien tarp jaunimo populiaru investuoti ir į investicinius ETF fondus (angl. exchange-traded funds), kurių vienetais biržoje prekiaujama kiekvieną dieną. „Įprastai ETF yra pasyviai valdomi ir seka konkretų indeksą, sektorių, žaliavas ar kitą turtą. Investuojant į ETF vienetus, savo portfelį lengviau išskaidyti, nei tai būtų galima padaryti investuojant į pasirinktų įmonių akcijas“, – paaiškina S. Pranckėnaitė.

Ar apie pensiją galvoti jau mokykloje?

finansų ekspertė Sigita Pranckėnaitė.

Kaupti senatvės pensijai – tai taupyti ateičiai, kurios dažnas jaunas žmogus dar nė neįsivaizduoja. Tačiau tai – ilgalaikio investavimo dalis. Kuo ilgesnį laikotarpį žmogus kaups, tuo mažesnių mėnesinių sumų jam reikės, kad ateityje pavyktų sukaupti solidžią sumą.

Anot A. Klimavičienės, mokykloje rimtai galvoti apie pensiją nebūtina. Tačiau galima imti domėtis pensijų sistema ir pensijų pakopomis. Pradėjus dirbti ir atėjus laikui priimti sprendimus dėl kaupimo, tai padaryti bus paprasčiau.

Įsidarbinę jaunuoliai ima rimčiau domėtis pensijomis. „Mane įtraukė į II pakopą, ką daryti: likti ar išeiti?“ – vieną dažniausių klausimų pateikia A. Klimavičienė. Anot jos, automatinis įtraukimas į II pensijų fondo pakopą yra geras būdas paskatinti jaunus žmones taupyti. Į šią pakopą investuojamos sumos nėra didelės, be to, prisideda ir valstybė. Taip po truputį per ilgą laikotarpį susikaupia nemaža suma. Net ir investavimu nesidomintiems jaunuoliams tai yra būdas pasididinti valstybės pensiją ateityje.

„Dėl III pakopos pensijų jaunuolių klausimų sulaukiu rečiau, nes tokiu atveju paprastai jie renkasi investuoti savarankiškai ir nebūtinai į III pakopą“, – pastebi pašnekovė.

Investavimo pradžia visuomet reiškia mokymąsi, o tie, kas mokosi, – klysta. Finansų ekspertės įsitikinusios – svarbiausia pradėti ir išsirinkti savo tikslui pasiekti reikalingas investavimo priemones. Galiausiai reikia tinkamai pasirinkti, iš kokių šaltinių, internetinių portalų, grupių ar žmonių mokysitės investuoti. Sąžiningi investavimo specialistai niekuomet nežadės aukso kalnais kvepiančios grąžos, o ir neagituos investuoti tik į vieną konkretų finansinį produktą.

Monika Visockytė
Komunikacijos projektų vadovė
ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas

Pakerėję kvapai virto į sėkmingą verslą

0
80 darbuotojų, socialiniai projektai, edukuojančios paskaitos, net 9 firminės parduotuvės ir dešimtys aukštos kokybės rankomis gaminamų aromaterapijos produktų visai šeimai – tai šiandieninis „aromáma“ veidas. Tačiau viskas prasidėjo nuo paaugliško susidomėjimo užburiančiu kvapų pasauliu. „Kai...

Pingantis kuras ir pažangios technologijos šilumos kainą vasarį mažins 4,9 proc.

0
Nuo 2023 m. vasario 1 d. nustatyta AB „Panevėžio energija“ vienanarė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina už suvartotą šilumos kiekį – 8,85 ct/kWh (be PVM). Įvertinus nustatytą šilumos kainą ir geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo...

Pensijų matematika: kodėl Švedijos 90 proc. triskart lenkia Lietuvos 80 proc.

0
Įsisukant naujam rinkimų ciklui galima nesuklystant prognozuoti, kad daugiausiai diskusijų sulauksiančiu objektu Lietuvoje ir vėl taps pensijų sistema. Ši nedžiuginanti priklausomybė tampa iššūkiu mažiausiai 1,4 mln. šalies gyventojų, kuriems belieka spėlioti, ar ir vėl...

Dirbti pensijoje skatins ne tik maža senatvės pensija: bijoma ir socialinės izoliacijos

0
Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (LGDĮA) užsakymu atlikta reprezentatyvi gyventojų nuomonės apklausa atskleidė, kad nemaža dalis gyventojų planuoja dirbti ir išėję į pensiją. Galvoti apie darbą sulaukus pensinio amžiaus žmones skatina ne tik laukianti...

Ar Lietuvai reikia išskirtinės kokybės lietuviškų daržovių?

0
LŽŪKT Kelmės rajone biuro kliento Algimanto Vaupšo daržininkystės ūkyje auginamos ir perdirbamos išskirtinės kokybės daržovės. Kiekvieną dieną čia verda darbas, kurį styguojant tenka nuolat patirtį derinti su iššūkiais, rinkos sąlygomis, ieškant racionaliausių sprendimų. Algimanto Vaupšo...

Nefinansinius priedus gauna 79 % darbuotojų

0
Atlyginimo tyrimo www.manoalga.lt duomenimis, 2022 metais nefinansinius priedus gavo 79 % darbuotojų, motyvacinių priedų gavėjų skaičius nuo 2021 metų paaugo 4 %. Per metus labiausiai augo darbo namuose, įmonės įmokos papildomam sveikatos draudimui, įmonės renginiai,...

Siekis įteisinti legalią „naminukės“ gamybą iškraipytų konkurenciją ir padidintų alkoholio suvartojimą

0
Lietuvos verslo konfederacija (LVK) nepritaria svarstomoms Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, kurios įteisintų naminės degtinės gamybą ir vartojimą. Anot LVK, tai prieštarauja ilgamečiams alkoholio politikos tikslams mažinti alkoholio prieinamumą ir gyventojų vartojimą šalyje. Kyla daug...

Inga Ruginienė: kaupimas II pakopos privačiuose pensijų fonduose – šimtmečio afera

0
Nauji metai – naujas darbymetis „Sodrai“ ir dar daugiau džiaugsmo privatiems pensijų fondams. Į antrosios pakopos pensijų kaupimą vėl automatiškai įtraukiami nauji dalyviai: ne tik tie, kurie iki šiol niekada nekaupė pensijai, bet ir...

Registrų centras: dėl skolų pernai buvo areštuojami ir orlaiviai, ir gyvuliai, ir derlius

0
Praėjusiais metais dėl kreditorinių įsipareigojimų nevykdymo areštuojamo turto kiekis mažėjo, tačiau tarp areštuotų objektų pateko ne ką mažiau originalūs ir neįprasti turtai. Laikini disponavimo turtu faktai fiksuojami pagrindinių nacionalinių duomenų tvarkytojo Registrų centro prižiūrimame...

Ilgai laukti pokyčiai priartėjo: telefono numeriuose vietoje 8 rašysime 0

0
Dar 2002 metais, Lietuvai ruošiantis stoti į Europos Sąjungą, buvo pradėtas vykdyti telefonų numeracijos plano keitimas. Teisiniuose dokumentuose tada buvo nustatytas nacionalinis prefiksas 0, kuris turėjo pakeisti 8. Už numeracijos įgyvendinimą tapo atsakinga tuo...

Turguje įsigytos ir internete perparduotos prekės gali palengvinti pardavėjų kišenes

0
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad analizuojant socialiniame tinkle „Facebook“ veikiančių parduotuvių ir prekeivių duomenis, nustatyta atvejų, kai įsigydami prekes turgavietėje, perpardavėjai nepaprašo pirkimą įrodančių dokumentų, dėl ko po atliktų kontrolės veiksmų išauga jų...

Paaiškėjo, kokios asmens teisės svarbiausios Lietuvos žmonėms

0
Lietuvos žmonėms svarbiausios darbuotojų ir darbdavių teisės: didžioji dalis šalies visuomenės darbo santykius įvardija svarbesniais už visas kitas asmens teises bei pareigas. Tik penktadaliui mūsų šalies gyventojų prioritetinės – jų, kaip šeimos narių, teisės....

Augalinė mityba tampa vis populiaresnė ir Lietuvoje: auga veganiškų produktų paklausa

0
Pirmasis metų mėnuo turi pravardę „Veganuary“ ir ji vis labiau populiarėja visame pasaulyje. Sausį žmonės skatinami sudalyvauti iššūkyje – atsisakyti gyvulinės kilmės produktų ir išmėginti augalinę mitybą. Iniciatyva įgauna pagreitį, veganiškų produktų paklausą augina...

„Rimi Lietuva“ suteiktas tarptautinis „Top darbdavio“ sertifikatas

0
Nyderlanduose įsikūrusi nepriklausoma organizacija „Top Employers Institute“ prekybos tinklą „Rimi Lietuva“ įvertino kaip visiškai atitinkantį modernaus darbdavio reikalavimus ir įteikė „Top darbdavio“ sertifikatą – kasmet mūsų šalyje jį gauna vos keletas įmonių. Bendrovės generalinis...
spot_img
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com