Ketvirtadienis, 5 gruodžio, 2024
spot_img
spot_img

Galimybe perpus sumažinti sąskaitas už elektrą kol kas pasinaudojo vos 1 iš 1000 butų savininkų

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Saulės parkas.

Palyginti neseniai atsiradę saulės parkai atvėrė galimybe pigia saulės energija pasinaudoti ne tik privačių namų savininkams, bet ir daugiabučių gyventojams. Skaičiuojama, kad naudojant saulės parke gaminamą elektros energiją, kasmėnesinę sąskaitą už elektrą galima sumažinti bene 60 procentų, o investicija į saulės elektrinę atsiperka per daugiausiai 7-8 metus. Tačiau, panašu, dar nedaugelis įvertina realią naudą – saulės energetikai skaičiuoja, kad kol kas, galima sakyti, tik vienas iš tūkstančio butų pasinaudojo tokiomis galimybėmis. Tiesa, suskubti dar nė vėlu – pasak saulės energetikų, šiemet dar galima tikėtis antrojo kvietimo valstybės kompensacijai gauti įsigyjant nedideles, iki 10 kW galios saulės elektrines iš elektrinių parkų sulaukė susidomėjimo.

 

Šiuo metu energetikos bendrovės „Ignitis“ sukurtoje platformoje „Saulės parkai“ galima rinktis iš 10 projektų. Lietuviškų saulės modulių gamybos ir įrengimo bendrovės „Solet Technics“, jau netrukus pradėsiančios įrenginėti saulės parką „Vytis“ Molėtų rajone, vadovas Andrius Karazinas pastebi, kad gyventojams galimybė įsigyti elektrinę saulės parke dar yra naujovė, kelianti nežinomųjų bei klausimų apie realią naudą. Jis atsako į dažniausiai gyventojų užduodamus klausimus ir dalinasi naudingais patarimais.

Kam skirtos nutolusios saulės elektrinės?

„Turbūt galima drąsiai sakyti – bene visiems. Pirmiausia, tiems, kurie gyvena daugiabutyje, neturi savo namo, ar namų stogai, vietovė yra netinkami įrengti elektrinę, norintiems naudoti švarią energiją, prisidėti prie aplinkos tausojimo. Be to, tai fantastiška galimybė investavimo prasme“, – komentuoja A. Karazinas.

Anot jo, vis dar galima susidurti su klaidinga nuostata, kad elektrinę apsimoka išsipirkti tik tuomet, kai sunaudojama daug elektros energijos. „Tai netiesa, elektrinė saulės parke gali būti naudinga net ir tiems, kurie sunaudoja nedaug elektros energijos. Galima išsipirkti kad ir pusę kilovato. Turintys televizorių, šaldytuvą, šviesos lempas ir naudojantys kasdienius buitinius prietaisus, jau tikrai gali svarstyti apie elektrinės įsigijimą saulės parke“, – pastebi pašnekovas.

Be to, pasak A. Karazino, elektrinė yra alternatyvi investavimo priemonė. „Skaičiuojama, kad saulės elektrinės atsipirkimas, pasinaudojus APVA kompensacija, yra apie 7-8 metai, o po šio laikotarpio elektrinė dar mažiausiai 16-17 metų gamins saulės energiją. Įvertinus 25 metų elektrinės tarnavimo laiką, skaičiuojama, kad ji leidžia turėti apie 6 proc. investicijos grąžos kasmet“, – sako pašnekovas.

Kokios galios elektrinės reikia?

„Solet Technics“ vadovas Andrius Karazinas.

Pirmiausia, reikia apskaičiuoti savo namų ūkio suvartojamą elektros energijos kiekį. „Procesas paprastas – pasiskaičiuoti, kiek elektros suvartojate per metus. Tą galite pasitikslinti ir prisijungę prie savo elektros tiekėjo savitarnos svetainės. Pagalvokite, ar artimiausiu metu neplanuojate įsigyti dar kokių nors papildomų elektros įrenginių. Jei toks planas yra, turėkite omeny, kad elektros gali prireikti daugiau“, – sako A. Karazinas.

Tuomet, kaip pastebi A. Karazinas, reikia žiūrėti, kokias sąlygas siūlo saulės parko projekto vystytojas. Kiekvienas jų deklaruoja, kiek kilovatvalandžių elektros pagaminama iš vieno instaliuoto elektrinės kilovato. Tą galima pasiskaičiuoti ir pagal saulės parko vystytojo pateikiamą skaičiuoklę.

„Štai, pavyzdžiui, keturių asmenų šeima, gyvenanti 60 kvadratinių metrų bute, kuriame yra elektros plytelė, elektrinis gyvatukas, boileris, elektra šildomos vonios grindys, per metus suvartoja apie 4700 kilovatvalandžių. Tokiu atveju reikėtų išsipirkti apie 5 kilovatų saulės elektrinę. Su sąlyga, kad vienas instaliuotas elektrinės kilovatas generuoja tūkstantį kilovatvaladžių“, – pavyzdžiu dalinasi pašnekovas.

Kaip paskaičiuoti, kiek pavyks sutaupyti?

„Kalbant apie atsiperkamumą, būtina sutarti, kaip jį suvokiame. Jeigu žiūrime tik per eurų prizmę, matematika paprasta. Pavyzdžiui, turėdami 5 kilovatų elektrinę saulės parke, kas mėnesį mokėtume už elektrą apie 20 eurų (pasaugojimo bei priežiūros mokesčius), tuo tarpu dabar savo elektros tiekėjui vidutiniškai mokame apie 50 eurų per mėnesį. Žinoma, turime atsižvelgti į tai, kad prieš tai jau investavome į saulės elektrinę. Minėtų 5 kilovatų atveju – investicija siekia apie 3135 eurus, su sąlyga, kad pasinaudota valstybės parama“, – sako A. Karazinas ir priduria, kad bet kuriuo atveju, skaičiuojama, jog pinigai pilnai sugrįžta per 7-8 metus.

„Tiesa, šioje vietoje yra daug niuansų. Pirmiausia, taip skaičiuodami vadovaujamės šiandienine elektros kaina, o ne paslaptis, kad ji vis kyla. Remiantis „statista.com“ duomenimis, vidutinis elektros brangimas ES kasmet sudaro apie 3,3 proc. Reikia nepamiršti, kad elektra brangsta, nes didėja jos paklausa – daugėja elektromobilių, kitų įrenginių. Tad atsižvelgus į tai atsiperkamumo terminas neišvengiamai trumpėja“, – teigia A. Karazinas.

„Solet Technics“ vadovas papildo, kad saulės elektrinės statytojas įsipareigoja prižiūrėti elektrinę. Priežiūros paslauga kainuoja ir ji irgi gali kilti. „Net ir tai įvertinus, vis tiek skaičiuojama, kad pinigų grįžimas bus po 8 metų. O juk reikia nepamiršti, kad po tų 8 metų, elektrinė dar veiks mažiausiai 17 metų“, – teigia A. Karazinas.

Ar turėsiu elektros šaltuoju ir tamsiuoju metų laiku, kai saulės elektrinė nepagamina užtektinai elektros energijos?

„Turėdami saulės elektrinę, turime vertinti metinį elektros poreikį. Tai reiškia, kad nėra svarbu, kiek kuriuo metu, pavyzdžiui, sausį ar liepą, elektrinė gamina elektros“, – atkreipia dėmesį pašnekovas ir priduria, kad daugiausiai elektros energijos elektrinė sugeneruoja nuo kovo iki spalio mėnesio. Visa per šį laikotarpį pagaminta elektros energija ne visada yra sunaudojama momentiškai, todėl yra atiduodama į tinklą pasaugojimui.

„Rudenį ir žiemą, esant mažai elektros energijos generacijai, nepanaudotas perteklius gražinamas vartotojui. Esant trūkumui, elektra yra perkama iš bendro tinklo“, – komentuoja „Solet Technics“ vadovas.

Kas būna tuo atveju, jei elektrinė generuoja mažiau elektros energijos nei deklaruoja vystytojas?

Prieš sudarant sutartį su saulės parko projekto vystytoju, A. Karazinas pataria būtinai atkreipti dėmesį, ar šis įsipareigoja, kad elektrinė pagamins tam tikrą mažiausią kiekį elektros energijos, ir kas būna tuo atveju, jeigu nepagamins. „Tai garantuos, ar ir kaip bus atlyginti bet kokie galimi nuostoliai. Todėl rinkitės patikimus saulės elektrinės vystytojus“, – pataria pašnekovas.

Kas bus po 25 metų?

Šiuo metu sutartis naudotis saulės elektrinės gaminama elektros energija sudaroma 25 metams – skaičiuojama, kad būtent tiek laiko saulės elektrinė tinkama gaminti elektros energiją. Po šio laikotarpio elektrinė turi būti demontuota. „Tiesa, teisinis reglamentavimas dar gali būti keičiamas galbūt elektrinės tarnavimo laikas bus pratęstas. Bet kuriuo atveju, žmonėms tuo rūpintis nereikia – demontavimu pasirūpins saulės elektrinės projekto vystytojas. Norint būti ramiems, vėlgi prieš pasirašant sutartį rekomenduoju pasidomėti sąlygomis“, – atkreipia dėmesį A. Karazinas.

Jis taip pat papildo, kad net tuo atveju, jei per 25 metus staiga pasikeis gyvenimo aplinkybės ir įsigyta elektrinė bus nereikalinga, ją galima parduoti ar padovanoti.

Kokiu atveju geriau elektrinę saulės parke ne pirkti, o nuomotis?

Pirmiausia, kaip sako A. Karazinas, reikia nepamiršti, kad į valstybės paramą galima pretenduoti tik tuo atveju, jeigu elektrinę ketinama išsipirkti. Be to, verta priminti, kad saulės elektrinių eksploatacijos laikotarpis – 25 metai, tad perkant galima kur kas daugiau sutaupyti.

„Kontraktas nuomai, manau, tinkamas ir prasmingas tuomet, kai ketinimas naudotis saulės gaminama elektros energija – laikinas. Pavyzdžiui, planuojant išvykti į užsienį arba norint tik laikinai pasibandyti, prieš nutariant įsigyti saulės elektrinę saulės parke ar statant savo“, – komentuoja „Solet Technics“ vadovas.

Be to, numojant saulės elektrinę, reikia mokėti už kilovatvalandes ir elektros pasaugojimo mokestį, kuris mokamas elektros tinklams. Šiuo metu jis siekia 31 eurą už vieną kilovatą per metus.

Įsigijus saulės elektrinę, už elektrą nieko mokėti nereikia, tik pasaugojimo mokestį.

Ką naudinga žinoti renkantis saulės elektrinės vystytoją?

Renkantis projekto vystytoją, svarbu atsižvelgti į jo patirtį, jau įgyvendintus projektus, turimą kapitalą, kad būtų pajėgus prisiimti įsipareigojimus visam elektrinės gyvavimo laikotarpiui. Taip pat verta pasidomėti įmonės istorija, atsiliepimais, jos turimais sertifikatais

„Be to, tuo atveju, jeigu saulės parkų platformą administruoja „Ignitis“, jie atlieka parko vystytojo vertinimą, projekto vertinimą ir kontroliuoja, kad projektas būtų įgyvendintas laiku ir atitiktų sutartyse numatytus aukščiausius kokybės standartus. Ne kiekviena kompanija gali patekti į šią platformą“, – papildo pašnekovas.

„Rimi“ padės išvengti šventinio pasiruošimo karštligės: ekspertė atsakė, kaip be streso išrinkti geriausias dovanas...

0
Kalėdiniai dovanų rinkiniai su gardžiais maisto produktais – patogus ir veiksmingas būdas įveikti dažnai nelengvą šventinio apsipirkimo užduotį, o praktiškos dovanos – visada geras pasirinkimas. Be to, jei apie dovanas pradedame galvoti anksčiau, tikrai...

Su VMI pagalba pajamos iš prekybos socialiniuose tinkluose auga dešimteriopai

0
Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Šiaulių AVMI) primena, kad soc. tinkluose prekiaujančių asmenų veikla turi būti legali, o gaunamos pajamos tinkamai apskaitomos, deklaruojamos bei sumokami mokesčiai. Šiemet 111 gyventojų, besiverčiančių šia veikla ir įvertintų...

Prieš Kalėdas kišenėse švilpauja vėjai? „Rimi“ kviečia papildomai užsidirbti

0
 Prieš didžiąsias metų šventes natūralu atsiranda daugiau išlaidų – rūpi ne tik šventinis stalas, bet kuo pasipuošti, kur nors papramogauti ar nukeliauti, o tam papildomi pinigai nepamaišytų. O ypač tiems, kurie galbūt gruodžio mėnesį...

Švenčiant 27-ąjį „Rimi“ gimtadienį, pirkėjai lengvai sutaupė virš 3 mln. eurų 

0
„Rimi“ pavadinimas į Baltijos šalis atėjo prieš 27 metus, kuomet atsidarė pirmoji šio vardo parduotuvė Rygoje, o Vilniuje pirmieji klientai į prekybos centrą pakviesti 2000-aisiais. Ilgamečiai darbuotojai prisimena, kaip jie augo kartu su įmone,...

Pradėkite ruoštis šventėms su „Iki“: kas keliaus į dovanų sąrašą, o kas – į...

0
Lapkritį visame pasaulyje startuoja didieji išpardavimai, pavyzdžiui, Vienišių diena Kinijoje ar Juodasis penktadienis JAV, kai perkama jau galvojant apie Kalėdas. Užtat „Iki“ prekybos tinklo klientai Lietuvoje jau dabar gali įsitikinti, kad didelės nuolaidos padeda...

Žiniasklaida: Marijampolėje bus statoma nauja gamykla– žada sukurti virš 100 darbo vietų

0
Konkurencijos tarybai davus leidimą dviem bendrovėms „Freda IV“ ir „TMV Investments“ valdyti naujai įsteigtą įmonę „FT Board“, Marijampolėje per artimiausius ketverius metus pradės veikti nauja medienos drožlių plokščių gamykla, praneša „Verslo žinios“. Naujoje įmonėje „Freda...

Gedimai Klaipėdos laivų statykloje kainavo žmogaus gyvybę

0
Klaipėdoje, Vakarų Baltijos laivų statyklos teritorijoje, vyras pirmadienį žuvo galimai įvykus įrangos gedimui ir sprogus acetileno balionui. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimo, pranešė Policijos departamentas. Darbdavys ar jo įgaliotas...

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimas, saugantis nuo broko ir sukčiavimo

0
Statybų sektorius visada buvo vienas iš sričių, kurioje skaidrumo ir legalaus darbo užtikrinimas yra ypatingai svarbus. Pastaraisiais metais Lietuvoje įgyvendinta skaidriai dirbančiojo asmens identifikavimo kodo (ID) sistema, žinoma kaip statybininko ID, rodo teigiamus rezultatus....

Suteikite savo verslui papildomo matomumo tik už 50 eurų!

0
Ieškote efektyvaus būdo pristatyti savo produktą ar paslaugą plačiai auditorijai? Mūsų komanda pasiruošusi Jums padėti tai pasiekti! Už vienkartinį 50 eurų mokestį sukursime profesionalų ir įtaigų Jūsų prekės ar paslaugos aprašymą ir paskleisime jį...

Suteikite savo verslui papildomo matomumo tik už 50 eurų!

0
Ieškote efektyvaus būdo pristatyti savo produktą ar paslaugą plačiai auditorijai? Mūsų komanda pasiruošusi Jums padėti tai pasiekti! Už vienkartinį 50 eurų mokestį sukursime profesionalų ir įtaigų Jūsų prekės ar paslaugos aprašymą ir paskleisime jį...

Po savaitės atidarys pirmąją parduotuvę Jurbarke

0
Prekybos tinklas „Lidl“ tęsia plėtrą šalyje – po savaitės atidarys pirmąją parduotuvę Jurbarke, įsikūrusią centrinėje miesto dalyje, greta Panemunės kelio, jungiančio Kauną ir Klaipėdą. Kaip nurodoma pranešime žiniasklaidai, parduotuvė duris atvers kitą ketvirtadienį. Joje veiks...

Nuo lapkričio 1 d. keičiasi dalies parduotuvių darbo laikas

0
Kaip ir kasmet, nuo lapkričio 1 d. keičiasi dalies „Rimi“ parduotuvių darbo laikas. Pokyčiai bus įgyvendinti 17-oje iš 89 tinklo parduotuvių, atsižvelgiant į sezoninius pirkėjų srautų svyravimus. „Rimi“ prekybos centrų valdymo vadovė Irina Miklienė...

„Rimi“ skelbia, kaip pasikeis iki 2050-ųjų: nauji ambicingi užmojai ir dideli pokyčiai

0
Prekybos tinklą „Rimi“ valdanti „ICA“ grupė tapo pirmąja Šiaurės šalių mažmenine maisto prekybos įmone, kurios moksliškai pagrįstus tikslus tapti klimatui neutralia patvirtino „Science Based Targets“ iniciatyva (SBTi). Tai itin svarbus žingsnis, nes maisto sektorius...

„Google Docs“ naujovės: ar dokumentai jau pasirašys patys?

0
Tekstų rengimo programėlė „Google Docs“ išpopuliarėjo kaip inovacija, kai prie to paties dokumento galėjo prisijungti ir jį realiuoju laiku pildyti daug žmonių. Šiandien, rodos, paprastas dokumentų tvarkymo įrankis nesiliauja stebinti. Kaip pastebi Arnoldas Lukošius,...
spot_img