Sekmadienis, 8 rugsėjo, 2024
spot_img
spot_img

Ūkininkų siaubas – bulvių ligos: kas gali sunaikinti ištisą derlių

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Artėjant aktyviausiam bulvių kasimo laikotarpiui, ekspertai primena, kad yra galimybė susidurti su karantininiais kenkėjais bei ligomis, kurios gali sunaikinti derlių. Tokiu atveju pasekmės yra juntamos ne vienerius metus, todėl jau dabar dalinamasi patarimais, į ką atkreipti dėmesį ir ko žūt būt nedaryti.

Ligos neturi sienų

Pastaruosius penkerius metus Lietuvoje vienas augintojas vidutiniškai deklaruoja po 10,8 ha maistinių bulvių pasėlių. Natūralu, jog daržoves auginantys ūkininkai kiekvienais metais tikisi ir atitinkamo sveikų bulvių derliaus. Lietuvos statistikos departamentas skelbia, kad vidutiniškai iš vieno hektaro gaunama apie 13 tonų bulvių derliaus.

Bulvių derlius.

Deja, dažnam ūkininkui tenka susidurti su šią daržovę puolančiais kenkėjais ir ligomis. Puikiai žinomi kenkėjai, kaip kad kolorado vabalas, bulvių maras, bulvių sausligė ir kiti, su kuriais būtina kovoti. O Lietuvoje daugiausiai žalos darantys karantininiai kenkėjai yra būtent bulvių žiedinis puvinys ir Auksiniai bulviniai nematodai.

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) direktorius Sergejus Fedotovas teigia, jog karantininių kenkėjų plitimas labiausiai paveikia bulvių augintojų sektorių. Šių kenkėjų sukeltos ligos gali padaryti žalos ne tik pavieniam augintojui, bet ir atnešti didelių nuostolių ūkininkams visoje Lietuvoje.

„Dažnu atveju tokie kenkėjai, ypač ligos, ankstyvoje stadijoje yra nepastebimi, o ir valstybių sienos šiems žaladariams negalioja. Šiems kenkėjams išplitus pasėliuose, gali būti sunaikinta iki 80 proc. derliaus“, – komentuoja S. Fedotovas.

Kaip užsikrečiama

Augalininkystės tarnybos direktoriaus teigimu, žmonės dažnai nepakankamai įvertina galimą riziką, susijusią su augalų gabenimu.

„Iš pirmo žvilgsnio nekenksmingais veiksmais, kaip iš kelionių parsivežami nepažįstami augalai. Tačiau su jais netyčia galima parsivežti ir kenkėjus bei ligas, ypač tas, kurios Lietuvoje dar nenustatytos. Toks lengvabūdiškas požiūris gali turėti skaudžių pasekmių bei sukelti didelę žalą šalies ekonomikai bei ekosistemai“, – pastebi Augalininkystės tarnybos direktorius.

Jis ragina nepamiršti, kad šiuos kenkėjus įmanoma sustabdyti, tačiau kiekvienas žmogus privalo prisidėti savo pastangomis. Jokiu būdu negalima sodinti tokių bulvių, kurios yra įsigytos iš nesąžiningų ir neatliekančių tinkamos savo pasėlių priežiūros pardavėjų. Taip pat tų bulvių, kurios yra pirktos užsienyje ir skirtos maistui. Pastarąsias bulves galima valgyti, tačiau ne sodinti.

Direktorius sako, kad kenkėjai gali paveikti ne tik bulves, bet ir kitas daržoves, pavyzdžiui pomidorus, baklažanus ar kt. Juos aptikus, taikomos visos įmanomos fitosanitarinės priemonės, kad kenkėjai neišplistų ne tik tame ūkyje, bet ir nekeltų rizikos aplinkinių augintojų produkcijai. Todėl svarbu atlikti užaugintų bulvių laboratorinius tyrimus, siekiant laiku apriboti ligų ir kenkėjų plitimą.

„Dažniausiai bulvės bulvių žiediniu puviniu užkrečiamos sąlyčio su užkrėstais bulvių gumbais metu. Tai gali atsitikti, kai augintojai įsigyja nesertifikuotą bulvių sėklą turguje ar pagal skelbimus. Augalininkystės tarnybos specialistai siekia, kad tokių bulvių prekyboje nebūtų, tačiau kol atsiras perkančių neaiškios kilmės, nesertifikuotas ir nepatikrintas dėl ligų bei kenkėjų „sėklines bulves“, tol bus ir tokių prekiautojų. Kitas būdas užkratui patekti į ūkį yra naudojant tą pačią nedezinfekuotą žemės ūkio techniką ar sandėlį“, – sako S. Fedotovas.

Kaip atpažinti

Vadovas pasakoja, kad bulvių žiedinio puvinio požymiai gali būti panašūs į kitų ligų sukeliamus požymius, klimato poveikio sukeliamus simptomus ar maisto medžiagų trūkumą. Tačiau visgi, pastebėjus tam tikrus požymius bulvių augaluose ar stiebagumbiuose rekomenduojame nedelsiant kreiptis į Augalininkystės tarnybos specialistus.

„Lapai praranda blizgesį, darosi blyškūs, audinys tarp gyslų pagelsta, vėliau susidaro nekrozės pažeistų dėmių. Lapo kraštai susisuka ar užsilenkia, atrodo lyg nusvilę. Lengviausiai atpažįstamas galimo užkrato požymis, jei išilgai perpjovus užkrėstą bulvių gumbą pastebima, jog spalva gumbo vandens induose iš pradžių pagelsta, vėliau paruduoja, o švelniai paspaudus gumbą ištrykšta kreminės spalvos grūdėta masė.

Bulvių žiedinio puvinio bakterijos net dvejus metus gali išlikti ant žemės ūkio įrankių bei įrangos, saugyklų sienų, bulvių maišų ir kitų paviršių. Liga nėra kenksminga žmogui, tačiau ribotai paplitusi ES teritorijoje. Todėl, siekiant stabdyti karantininio kenkėjo plitimą į naujas teritorijas, būtina taikyti griežtas fitosanitarijos priemones, kurių viena – užkrėstų bulvių sunaikinimas. Būtina imtis griežtų priemonių, norint užkirsti kelią karantininių ligų plitimui bulvių augintojų ūkiuose. Čia itin svarbų vaidmenį atlieka #PlantHealth4Life daugiametė kampanija, parengta EFSA, Europos Komisijos ir ES partnerių“, – teigia Sergejus Fedotovas.

Prevencija ir patarimai

„Saugodami augalus, saugome gyvybę“ – taip skamba kampanijos #PlantHealth4Life žinutė. Specialiai kampanijai sukurtoje interneto svetainėje pateikiami patarimai, padėsiantys prisidėti prie augalų sveikatos.

Keliaujančius už ES ribų, kviečiama susilaikyti nuo sėklų ar kitos augalo dalies gabenimo namo. Priešingu atveju, bagaže į Lietuvą galimai gabenami ir nauji kenkėjai. Perkantiems augalus internetu iš ES nepriklausančių šalių, rekomenduojama patikrinti, ar jie turi fitosanitarinį (augalų sveikatos) sertifikatą.

Taip pat rekomenduojama:

  • Pastebėjus minėtų ligos požymių, nedelsiant pranešti Augalininkystės tarnybai. Šios Tarnybos laboratorijoje atliekami tyrimai ir nustatoma, ar bulvės ar kiti augalai yra užkrėsti.
  • Viena iš efektyviausių prevencinių priemonių – sodinti sertifikuotas sėklines bulves, siekiant apsaugoti laukus nuo bulvių žiedinio puvinio užkrato ir kitų karantininių bulvių kenkėjų. Atkreiptinas dėmesys, kad visos parduodamų sertifikuotų sėklinių bulvių pakuotės yra paženklintos etiketėmis-augalo pasais.
  • Kuo anksčiau prieš bulvių sodinimą kreiptis į Augalininkystės tarnybą dėl savo ūkyje užaugintos ūkinės sėklos patikrinimo, jei sodinsite nesertifikuotas sėklines bulves. Tokiu būdu galėsite įsitikinti, ar turima ūkio bulvių sėkla yra neužkrėsta karantininiais kenkėjais.
  • Nesidalyti žemės ūkio technika. Jeigu to išvengti nepavyksta, rekomenduojame kaskart prieš naudojimą kruopščiai ją nuvalyti ir būtinai dezinfekuoti.

Lietuvoje saulės ir vėjo galia jau viršija 3 GW – tokios galios buvo Ignalinos...

0
Bendra saulės ir vėjo galia Lietuvoje per keturis metus išaugo daugiau nei keturis kartus ir peržengė simbolinę 3 GW ribą. Tokios galios buvo 2009 m. sustabdyta Ignalinos atominė elektrinė. Perdavimo tinklo operatorės „Litgrid“ duomenimis, šiuo...

Lietuvos verslininkai atskleidė, kas svarbiausia pradedant savo verslą

0
Liepos 30 d. Vilniaus miesto savivaldybėje vyko VšĮ Inovacijų tinklo organizuotas renginys „ŽYDINTIS VERSLUMAS“, skirtas jaunimui, norinčiam sužinoti viską apie verslą - nuo ko pradėti, kaip jį kurti ir sėkmingai plėtoti. Renginyje dalyvavęs verslo...

„Iki“ lojalumo programėlę jau parsisiuntė 1 mln. žmonių: vien Taupymo žaidynėse pirkėjai sutaupė beveik...

0
Kaip sutaupyti maistui? Kaip pasirūpinti mokyklinėmis prekėmis, tačiau neišlaidauti? Ką žinoti, norint kokybiškų maisto produktų įsigyti pigiau? Jeigu taupymas ir bėgimas paskui nuolaidas būtų olimpinis sportas, neabejotinai lietuviai čia skintų medalius. Tą rodo ir...

Kaip vasarą pasiruošti rudens darbams: asmeninės trenerės patarimai

0
Daugelio sričių specialistai, tarp jų – ir švietimo srities darbuotojai, sutiks: vasarą darbų tempas tarsi sulėtėja, išsiųsti elektroniniai laiškai grįžta su automatiniu atsakymu apie atostogas, o ir už lango šviečianti saulė dažnai mintis nukreipia...

Lietuviams privalumai, kurie kitose Baltijos šalyse tik startuoja – jau kasdienybė: vienintelių tokių „Iki“...

0
Parduotuvėje – jokių eilių, jokių kasų, o per kelias minutes apsipirkti galima net ir vidury nakties ar skubant anksti ryte į darbą. Kol su tokiais šiuolaikinio gyvenimo patogumais Latvijoje ir Estijoje gyventojai tik pažindinasi,...

Įmonė buvo nubausta už tai, kad vėlavo atsiskaityti su tiekėju už žemės ūkio ir...

0
Žemės ūkio agentūra siekia apsaugoti ūkininkus ir kitus žemės ūkio bei maisto produktų tiekėjus nuo prekybos praktikoje pasitaikančių neteisėtų veiksmų.   Šių metų liepos mėnesį UAB „Skanėja“ buvo skirta 2386 Eur bauda už draudžiamą nesąžiningą...

„Rimi“ apklausa parodė, kas pirkėjus labiau masina pirkti nei akcijos – nustebsite sužinoję

0
Nuolat savo pirkėjų nuomonės klausiantis prekybos tinklas „Rimi“ liepos mėnesį apklausė beveik 500 respondentų, kad sužinotų, kas pirkėjams išties yra svarbu ir kokie yra jų apsipirkimo įpročiai. O įdomiausia – apklausa parodė, kas lietuviams...

ORAI: Šiandien šilta, vietomis trumpas lietus, savaitės viduryje perkūnija

0
Šiandien vietomis trumpas lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 3–8 m/s. Temperatūra 25–30 laipsnių šilumos. Antradienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpai palis, galima perkūnija. Vėjas naktį silpnas, dieną besikeičiančios krypties, 5–10 m/s. Temperatūra naktį 14–19, dieną...

Palangoje populiarėja atostogų būstai – kaip įrengti, kad uždirbtų pinigus

0
Lietuvoje atostogų būstas kurortuose tampa vis populiaresnis. Vis daugiau žmonių įsigyja būstą poilsiui sau arba planuoja jį nuomoti. Nors Palangoje būsto paklausa, lyginant su popandeminiais metais, yra nuslūgusi, tačiau kituose kurortuose ji išlieka aukšta....

Seimas nusprendė pritaikyti Šventosios uostą jūrinio vėjo parkų infrastruktūrai aptarnauti

0
Seimas nusprendė išplėsti Šventosios uosto funkcijas, infrastruktūrą pritaikant planuojamiems jūrinio vėjo parkams Baltijos jūroje aptarnauti. Šias Energetikos ministerijos parengtas įstatymo pataisas paskutiniame balsavime ketvirtadienį palaikė 92, susilaikė 14 parlamentarų, prieš nebalsavo niekas. Kaip teigė energetikos ministras...

Karo pabėgėlio iš Ukrainos įdarbinimas įmonei apkarto: tūkstantinė bauda ir teismų maratonai ateityje

0
„Freor LT“ įmonės vadovas R. Bernatonis nė negalvojo, kad karo pabėgėlio iš Ukrainos įdarbinimas kaip reikiant apkars jo bendrovei. Atvykėliui vos išėjus iš darbo paaiškėjo, jog šis jau kurį laiką neturi teisės gyventi Lietuvoje,...

ORAI: Sekmadienio dieną lietus ir šiluma iki 26 laipsnių

0
Sekmadienio dieną vietomis, didžiausia tikimybė pietrytiniuose rajonuose, trumpai palis, galima perkūnija. Vėjas daugiausia vakarų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 21–26 laipsniai. Pirmadienį kai kur trumpai palis, galima perkūnija. Vėjas naktį silpnas, dieną nepastovios krypties, 3–8 m/s....

Mokesčių inspekcijos darbuotojai pajūrio verslininkus konsultuos tiesiog vietoje

0
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad pajūrio kurortų verslininkai bei vasarotojai rūpimus klausimus, susijusius su veiklos registravimu ir mokesčių deklaravimu, turės galimybę išsiaiškinti dar paprasčiau, net neužeidami į Mokesčių inspekciją. Nuo šiandien darbą pajūrio...

Saugumo ir stabilumo jausmas darbe: kas padeda tai užtikrinti?

0
Tyrimai rodo, kad saugumo jausmas darbe, kurį užtikrina sąžiningai mokamas atlyginimas, plačios karjeros galimybės ir pozityvi aplinka, tiesiogiai prisideda prie didesnės darbuotojų motyvacijos ir pasitenkinimo darbu. Stabiliai ir užtikrintai besijaučiantys kolektyvo nariai yra lojalesni...
spot_img